Vybrat kvalitní plovoucí podlahu není nic těžkého, přesto není na škodu si samotný výběr a nákup dobře promyslet a přitom zohlednit několik hledisek. Tím prvním je kolik jste ochotni investovat. Je totiž velký rozdíl mezi plovoucí podlahou za 100 Kč/m2 a třeba 1300 Kč/m2. Nemusíte se samozřejmě hned poohlížet po těch nejdražších, ale je dobré si uvědomit, že je to investice na několik let a možná i desítek let. Levné plovoucí podlahy se často v konečném důsledku prodraží, protože se snadněji a rychleji opotřebují oproti těm dražším a kvalitnějším.
A co tedy určuje kvalitu?
Kvalita plovoucí podlahy je dána materiálem nosné vrstvy, nikoli pouhým pohledem. Všechny plovoucí podlahy vypadají na pohled krásně, ale jen některé jsou skutečně kvalitní. Nejlepší volbou je podlaha s minimálně 8 mm silnou nosnou vrstvou, tomu odpovídá velmi tvrdá a odolná HDF deska. Ostatní desky označované za středně tvrdé (IMDF nebo MDF), nelze z hlediska dlouhodobějšího používání kvůli snadnějšímu opotřebení doporučit.
Jaký typ plovoucí podlahy zvolit?
V podstatě máte na výběr hned z několika variant, ale těmi nejpoužívanějšími jsou plovoucí podlahy laminátové a dřevěné.Každá má svá specifika, výhody i nevýhody.
· Laminátová – univerzální typ podlahy vhodný téměř do všech místností s výjimkou snad jen koupelen a kuchyní kvůli náchylnosti k poškození vlivem vody a vlhkosti.
ü Výhodou je snadná údržba a její pořizovací cena, která nešplhá do takových výšek jako u plovoucí podlahy ze dřeva.
û Nevýhodou ale může být větší hlučnost, protože laminát přenáší velmi dobře zvuk. Je vhodné tedy zvolit s ohledem na sousedy speciální protihlukovou izolaci.
· Dřevěná – je ideální do frekventovanějších prostor (obývací pokoj, dětský pokoj…)
ü Výhodou je bezesporu přírodní materiál a dekorativní vzhled. Dřevěná podlaha má rovněž delší životnost. Většinou je třívrstvá, vrchní vrstvu lze pak v případě nutnosti zbrousit a znovu přelakovat, nejvíce však jen 2x.
û Nevýhodou pak může býthorší údržba a poměrně vysoká pořizovací cena.