Jak je to s povinnou výbavou
Některá ustanovení ohledně povinné výbavy se změnila ve prospěch řidičů, od října 2018 již není nutné vozit v autě náhradní sadu žárovek a pojistek, už jen proto, že většina moderních vozů vyžaduje odborný zásah výměny žárovky v servisu. I u této legislativní změny je však vhodné používat zdravý selský rozum a zejména při delších cestách a s vozidly, kde žárovku snadno vyměníte svépomocí, se vyplatí náhradní žárovky u sebe mít, zvláště do předních světlometů.
V náhradní sadě postačí mít obyčejnou „halogenku“ na dojetí, podobně jako u rezervního kola není podstatné, zda jde o zimní nebo letní dezén. Pro běžný provoz se však vyplatí několik desítek korun navíc „proinvestovat“ do žárovek, které nám nabídnou něco víc. Proč soustředit pozornost právě na žárovky v předních světlech?
Bezpečnost – nejvíce dopravních nehod způsobí tzv. lidský faktor. Nikoli selhání techniky. Lidé za volantem chybují, a to nejčastěji tehdy, jsou-li pod tlakem, vystresovaní, nedostatečně odpočinutí a také v okamžiku, kdy jsou oslněni protijedoucími vozidly nebo nemají patřičně osvětlený prostor před sebou. Naštěstí si dnes řada řidičů dobře uvědomuje, jak podstatné je zlaté „být dobře viděn a také dobře vidět“, možná i to je důvod, proč je stále velký zájem o nadstandardní typy autožárovek. Mezi nimi kralují Bosch Plus 120 Gigalight, Osram Night Breaker a Philips X-treme Vision.
Únava – běžné halogenové žárovky vyzařují světlo v odstínu „teplé bílé“, jehož barva se nápadně podobá pouličnímu osvětlení sodíkovou výbojkou. Je známo, že teplé odstíny jsou vhodné pro večerní pohodlné posezení u čaje nebo kávy v obývacím pokoji, anebo pro čtení oblíbené beletrie v ložnici, ale rozhodně nejsou optimální pro osoby za volantem. Tam je zapotřebí naopak podpořit bdělost, zbystřit smysly, zkrátit rozhodovací reflexy a toho lze docílit spíše chladným odstínem posunutým do modrého spektra. Těmito vlastnostmi se mohou pochlubit např. autožárovky H7 Osram Cool Blue Intense nebo Night Breaker Unlimited.